Naszą ofertę kierujemy do bardzo szerokiego spektrum odbiorców. Naszymi zleceniodawcami są zarówno jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, jak również jednostki budżetowe, organizacje pozarządowe czy parafie.

POZYSKIWANIE DOFINANSOWANIA

Money case

Istnieje wiele źródeł, z jakich można pozyskać dofinansowanie na realizację inwestycji proekologicznych (np. budowę instalacji przetwarzania odpadów, zabezpieczanie terenów osuwisk, budowę kanalizacji, ale również ocieplanie budynków, montaż ogniw fotowoltaicznych, czy wymianę instalacji na mniej energochłonne). W zależności od podmiotu udzielającego wsparcia i rodzaju inwestycji dofinansowanie może przybierać rozmaite formy, z których najpowszechniejszymi są preferencyjne (nisko oprocentowane, częściowo umarzalne) pożyczki oraz dotacje. Dofinansowanie udzielane jest zarówno ze środków krajowych (Narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej), unijnych (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, regionalne programy operacyjne), jak również tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Naszą domeną jest właśnie sporządzanie wniosków o dofinansowanie zadań proekologicznych, a także raportowanie i weryfikacja raportów wymaganych przez instytucje finansujące na etapie rozliczania inwestycji.

Właściciel firmy, Tomasz Chrapek przez kilkanaście lat pracował jako specjalista w WFOŚiGW w Katowicach. Pełnił również funkcje eksperta krajowego I i II osi priorytetowej POIiŚ oraz eksperta wojewódzkiego RPO WSL. Można więc śmiało stwierdzić, iż kwestie starania się o środki pomocowe znamy bardzo dobrze z obydwu stron „barykady”.

Konieczne należy zaznaczyć, iż przygotowujemy dokumenty – w zależności od potrzeb – w języku polskim lub angielskim.

AUDYTY ENERGETYCZNE

Rusztowanie

Audyt energetyczny jest dokumentem określającym ekonomiczne i techniczne racje przemawiające za (lub przeciw) podjęciem określonych działań termomodernizacyjnych, takich jak: docieplenie przegród zewnętrznych budynków, modernizacja źródła i instalacji centralnego ogrzewania, wprowadzenie dodatkowych usprawnień systemu grzewczego itp. Przygotowanie prawidłowego audytu energetycznego jest warunkiem koniecznym do spełnienia podczas ubiegania się o środki pomocowe (przede wszystkim z wfośigw i NFOŚiGW). Pracownicy „TOMAR-u” są autorami bardzo wielu audytów energetycznych, dzięki którym inwestorzy pozyskali dofinansowanie ze środków pomocowych na realizacje planowanych prac.

Tomasz Chrapek posiada certyfikat „Sprawdzony Audytor”. Jest również Certyfikowanym Audytorem / Ekspertem ds. Energetyki.

OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO

Elektrowania o poranku

Procedura Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ) powstała w USA w latach 1970 jako narzędzie realizacji celów ochrony środowiska określonych w ustawie National Policy Act –NEPA). Dzięki dużemu wsparciu organizacji międzynarodowych oraz deklaracji z Rio czy konwencji z Espoo, praktycznie nie ma obecnie kraju rozwiniętego, który nie miałby w mniejszym lub większym stopniu rozwiniętego własnego systemu OOŚ. Istotą OOŚ jest koncentracja na zapobieganiu zanieczyszczeniom, a nie ich likwidowaniu. Jest to instrument służący prewencji i przezorności, mający na celu zapobieganie zanieczyszczeniom poprzez takie planowanie przyszłej działalności, aby jej ewentualny szkodliwy wpływ był rozpoznany i ograniczony. W Polsce OOŚ jest obecnie podstawowym instrumentem zarządzania procesami inwestycyjnymi z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Nie ma w Polsce wielkoskalowych inwestycji, które nie wymagałyby uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach kończącej procedurę oceny oddziaływania na środowisko lub stwierdzających brak konieczności jej przeprowadzenia (gdy nie ma nadmiernego wpływu, lub gdy katalog oddziaływań przedstawiony w karcie informacyjnej przedsięwzięcia jest wystarczający do podjęcia takiej decyzji).

Tomasz Chrapek jest m.in. współautorem Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. W jego dorobku są również raporty i karty informacyjne dla inwestycji lokalnych.

„TOMAR” – samodzielnie bądź w powiązaniu z firmą partnerską – oferuje opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, jak również przeprowadzenie pełnej procedury oceny oddziaływania na środowisko, od etapu przygotowania karty informacyjnej przedsięwzięcia, poprzez specjalistyczne badania terenowe (pomiar tła akustycznego, wizje lokalne, inwentaryzacje przyrodnicze, inwentaryzacje obszarów Natura 2000), po udział w konsultacjach społecznych.

STUDIA WYKONALNOŚCI, BIZNESPLANY

Money case

Studium wykonalności stanowi analizę potencjału projektu, która ma wesprzeć proces decyzyjny poprzez obiektywne i racjonalne określenie jego mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń z nim związanych, zasobów, jakie będą niezbędne do realizacji projektu, oraz ocenę szans jego powodzenia. Z kolei biznesplan definiuje się jako narzędzie planistyczne wykorzystywane przy ocenie opłacalności przedsięwzięć gospodarczych. Opracowanie studium wykonalności lub biznesplanu jest niejednokrotnie konieczne w ramach ubiegania się o dofinansowanie inwestycji.

Sporządzamy zarówno studia wykonalności jak i biznesplany na potrzeby tak Narodowego i wojewódzkich fośigw, jak i np. Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Handshake
© Biuro Badań Ekologiczno – Ekonomicznych "TOMAR" 2014